Stowarzyszenie Chełmska Straż Ochrony Zwierząt istnieje od 2012 roku. Utrzymuje się wyłącznie z darowizn oraz datków Członków Stowarzyszenia i osób prywatnych oraz firm sponsorujących działania organizacji, a także 1,5%.
W Chełmskiej Straży Ochrony Zwierząt wszyscy Członkowie działają jako wolontariusze, niosąc tym samym bezinteresowną pomoc zwierzętom będącym w potrzebie.
Priorytetowe znaczenie dla działalności Stowarzyszenia ma Inspektorat Główny (mieszczący się w Chełmie) wraz z podległymi mu sekcjami terenowymi (w Lublinie, Krasnymstawie, Zamościu), który zajmuje się podejmowaniem interwencji w sprawach dotyczących niehumanitarnego traktowania zwierząt.
Główne cele statutowe Stowarzyszenia Chełmska Straż Ochrony Zwierząt to:
1. Działanie na rzecz ochrony zwierząt, środowiska naturalnego i ekologii.
2. Działanie na rzecz poszanowania praw zwierząt i humanitarnego ich traktowania.
3. Zwalczanie wszelkich przejawów znęcania się nad zwierzętami oraz stosowania wobec nich przemocy.
4. Sprawowanie nadzoru i kontroli nad przestrzeganiem przepisów z zakresu ochrony zwierząt i środowiska, w razie konieczności współdziałanie w tym zakresie z organami administracji państwowej i samorządowej.
5. Propagowanie edukacji ekologicznej i prozwierzęcej.
6. Upowszechnianie wiedzy o prawach zwierząt.
7. Podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia liczby bezdomnych zwierząt.
8. Organizowanie i prowadzenie ośrodków rehabilitacji zwierząt, schronisk dla zwierząt oraz pomoc w ich organizowaniu i prowadzeniu przez inne podmioty.
9. Współpraca z instytucjami propagującymi humanitarne traktowanie zwierząt.
SPOSOBY REALIZACJI CELÓW STOWARZYSZENIA:
1. Podejmowanie wszelkich interwencji i kontroli dotyczących dobrostanu zwierząt, do których upoważnia obowiązujące prawo.
2. Wspólnie z instytucjami państwowymi i samorządowymi inicjowanie działań mających polepszyć egzekwowanie prawa dotyczącego zwierząt.
3. Ujawnianie i ściganie w miarę potrzeby wspólnie z Policją, Strażą Miejską i organizacjami sprawców przestępstw przeciwko zwierzętom i środowisku naturalnemu.
4. Kierowanie wniosków do organów ścigania o podjęcie czynności zmierzających do wykrycia i ukarania sprawców przestępstw przeciwko zwierzętom.
5. Udział w postępowaniach przed organami wymiaru sprawiedliwości, reprezentowanie wobec wymiaru sprawiedliwości praw zwierząt jako pokrzywdzonego.
6. Współdziałanie w miarę potrzeby z Państwową Inspekcją Weterynaryjną w zakresie kontroli dobrostanu zwierząt i przestrzegania przepisów oraz rozporządzeń ustawy o ochronie zwierząt.
7. Kontrola dobrostanu zwierząt w schroniskach, ubojniach, hodowlach, handlu i transporcie oraz w miejscach pobytu zwierząt.
8. Organizowanie i przeprowadzanie szkoleń dla Inspektorów Patroli Interwencyjnych, wolontariuszy, osób opiekujących się zwierzętami, współpracujących ze Stowarzyszeniem.
9. Występowanie z inicjatywą ustawodawczą w zakresie przepisów dotyczących praw zwierząt, środowiska naturalnego, współuczestniczenie w tworzeniu aktów prawnych związanych ze zwierzętami. 10. Opiniowanie aktów prawnych związanych z ochroną zwierząt i przyrody.
11. Działalność edukacyjna.
12. Organizowanie imprez kulturalno-rozrywkowych mających na celu propagowanie ochrony środowiska i humanitarnego traktowania zwierząt.
13. Przeprowadzanie zbiórek publicznych funduszy i karmy, aukcji na podstawie obowiązujących przepisów prawnych w tym zakresie.